Cesta čaje - Srí Lanka

V polovině listopadu za námi do školy přijela paní Hanka Koukalová, která prožila určitou dobu na Srí Lance. Povídala nám, jak to chodí, než se čaj dostane do našeho šálku. Organizace MISSIO - pomáhá dětem, aby mohly chodit na Srí Lance do školy.
Cesta čaje - Srí Lanka

Děti se dozvěděly, že na Scí Lance dříve Cejlonu je kopcovitý terén s čajovými stromky. Duchové hor jsou sběračky čajových lístků, ony mají šátek na hlavě a přes něj na záda vede pytel, do kterého hází lístky čaje přes hlavu. A kde je Srí Lanka? Je to vlastně kapička v Indickém oceánu a je menší než naše země.Jsou tam krásná města Kandy, matala, Gale a hlavní město je Kolombo. Cejlon má 22,5 milionu obyvatel a mluví se tam sinhálštinou a tahilštinou. Náboženství - 70 % jsou buddhisté. Děti viděly i vlajku Srí Lanky. Dozvěděly se, že se tam těží drahokamy, diamanty,grafit, písky s obsahem rud. V roce 2004 tam byla vlna tsunami způsobená zemětřesením. Platí se tam šrílandskou rupií. Oblekem žen je sárí, vozítko je tuk-tuk . jezdí se tam vlevo a neexistují pravidla. Oblečení je z batikovaných látek barvených voskem. Děti taéké ví, že  se tam žije venku,  život je tam na ulici. Na zahrádce pěstují stejnou zeleninu jako u nás. Základem stravy je rýže - 3x denně a k tomu omáčky,chillipapričky a kari koření. Existují tam sirotčince pro slony - Pinnawala. Papíru se říká poo paper - poo = bobek. Je to papír ze sloního trusu a vyrábí se z něj pohlednice, které si děti prohlédly. A jak to je s tím čajem , už naši školáci také ví. Keř se jmenuje čajovník čínský a existují čaje bylinkové a černé. V 19. století tam na Srí Lance vysadil pan Lipton čajové stromky. A čaj vzniká asi takto - trhání, sušení, trhání a mačkání lístků. Pytlíkový čaj se vyrábí v jiné části světa, ze Srí Lanky odchází čaj pouze ve velkých pytlích. Paní Koukalová dětem rozdala pytlíčky s čajem, které si děti mohou doma uvařit. Pravý srílandský čaj - s mlékem a cukrem. Dobrou chuť.

Foto zde.

Přidáno 1. 12. 2018, autor: Dana Sochorková

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Kdypak nám zvoní?
1. hodina 7.40 - 8.25
2. hodina 8.40 - 9.25
3. hodina 9.35 - 10.20
4. hodina 10.30 - 11.15
Pol. přestávka 11.15 - 12.05
6. hodina 12.05 - 12.50
7. hodina 13.00 - 13.45
8. hodina 13.55 - 14.40

 


 

 

TOPlist