Projekt Mléko

V jednotlivých třídách probíhal projekt společnosti Laktea s názvem Mléko a mléčné výrobky. Každá třída tento projekt pojala po svém.
Projekt Mléko

Prvňáci se na začátku hodiny se děti rozděly do 2 skupinek a každá měla za úkol ke smajlíkovi přiřadit zdravé potraviny a k mračounovi nezdravé potraviny. Pak si společně vysvětlovali, proč jsou některé potraviny nezdravé a které důležité látky obsahují zdravé potraviny. Ze zdravých potravin vybírali mléčné výrobky a řekli si, proč by je měli pravidelně konzumovat. Děti se podívaly také na film, kde se dozvěděly důležité informace o mléku, jak vzniká, jak se zpracovává a jaké prospěšné látky obsahuje. Na závěr hodiny jsme si rozdali mléčné dobrůtky od firmy Laktea a děti si vybarvily pracovní listy zaměřené na zdravou výživu.

Druháci a třeťáci si povídali o tom, jak a čím je mléko pro děti důležité, jaké cenné látky obsahuje, kam se v těle ukládá vápník, do jakého věku je nejdůležitější příjem vápníku do těla a v jakých potravinách ho najdou. Také se dozvěděli, kolik je potřeba sníst denně porcí obsahujících tento chemický prvek. Následně jsme se podívali na interaktivní tabuli, jak probíhá výroba mléka a jogurtů. Už ví , co to je pasterizace a kdo byl Louis Pasteur. Vysvětlili jsme si také, jaký vliv má nedostatek vápníku na tuhost a pevnost kostí, co může způsobti jeho nedostatek v těle během života, ve skupinách si děti udělaly kvíz o zdravé výživě. Také se děti podělily o inforamce, kdo si doma vyrábí jogurt či sýr. A jako ochutnávku si domů odnesly tři mléčné výrobky - jogurt, tvaroh a žervé.

Čtvrťáci projekt zaměřili z hlediska potravinové pyramidy. Vytvářeli své jídelníčky na celý týden, kde se zaměřovali na všechny zdrravé složky potravy. Dále si z letáků vystřihovali zdravé a nezdravé potraviny a vytvářeli obrazové projekty. A nakonec si také brali k ochutnání mléčné výrobky.

Páťáci si povídali i o dochucovacích složkách jogurtů, modifikovaném škrobu, sladidlech a jejich náhradách. Zopakovali si potraviny, které jsou pro tělo nezbytné a vyloučili ty, které našemu tělo nic zdravého nepřináší a které bychom neměli moc konzumovat.

Přidáno 1. 6. 2021, autor: Dana Sochorková